Barn opplever tro på Bible Kids Day

Det er helt stille i den store salen og rundt 1 500 barn følger spent med på skjermen. De lever seg inn i historien om profeten Elisja og tjeneren hans: Situasjonen virker håpløs – den syriske hæren har omringet dem. Og tjeneren blir redd.


Men så ber Elisja om at Gud må åpne øynene hans. Plutselig ser han det som før var skjult: en stor hær med vogner omgitt av ild, som skulle beskytte dem.

Slik starter Bible Kids Day under påskekonferansen – og tar barna med rett inn i fortellingene om tro fra Bibelen.

Barnemøtet på påskestevnet hadde tro som tema.

Troen som formidles i barnemøtet, er like aktuell i dag som den var den gangen. Akkurat som Elisjas tjener kan barna velge å tro på Gud og hans ord – og oppleve tryggheten i at Gud er med dem.

Etter barnemøtet fikk barna selv tre inn i fortellingen og utforske byen Dotan.

En verden fra Bibelen – på ekte

Etter barnemøtet får barna selv tre inn i fortellingen. Byen Dotan er gjenskapt som en opplevelsesverden, der barna kan utforske og delta.

Siden januar har et team arbeidet med å utvikle og teste opplegget.

På ti ulike stasjoner får de prøve seg på bueskyting, gjennomføre en hinderløype eller oppleve markedslivet slik det kan ha vært den gangen. De møter dyr, utforsker Elisjas hus og hage, løser oppgaver eller koser seg med god mat.

– Målet er å skape en opplevelse barna kan leve seg inn i – slik at de ikke bare hører bibelhistoriene, men også får erfare dem, sier Judith Opitz fra Tyskland, som er med i prosjektteamet.

Målrettet arbeid for barn og tro

Et slikt arrangement krever mye planlegging. Siden januar har et team arbeidet med å utvikle og teste opplegget. Under selve gjennomføringen er rundt 130 frivillige i sving.

På ti ulike stasjoner fikk barna prøve bueskyting, hinderløype og oppleve markedslivet.

– Vi ønsker å gi barna retning gjennom troen og gjennom det de finner i Bibelen, slik at de kan ta gode valg i livet, sier Annette Riis Pedersen fra BCC Media, som er produsent for barnemøtet.

Barna utforsker Elisjas hus og hage, løser oppgaver eller møter ekte dyr.

Opplevelser som setter spor

I «byen Dotan» er det nå liv og aktivitet. Barna beveger seg fra stasjon til stasjon og prøver ut det som tilbys.

– Det jeg likte best, var hinderløypen der vi måtte gå med bind for øynene, forteller sju år gamle Leni.

I «byen Dotan» er det liv og aktivitet mens barna utforsker stasjonene.

Etter å ha samlet flere stempler på kortet sitt, kan hun hente en premie og en malebok knyttet til filmen.

– Vi håper barna får med seg gode opplevelser fra denne dagen, sier Judith Opitz. – Og at de samtidig får tillit til at Gud er der og vil hjelpe – også når vi ikke alltid ser eller forstår det.