Forkynnelsen tiltrekker rekordmange til påskestevnet

Forkynnelsen tiltrekker rekordmange til påskestevnet

I flere år har påskestevnet vært et av de mest besøkte stevnene, og i år ble rekordene toppet. Å høre påskens budskap og minnes Jesu liv og oppstandelse fra de døde får folk til å reise fra hele verden til Vestfold i Norge. Se bilder fra stevnet.


Samhold og fellesskap

Lokalmenighetene i Stavanger, Hamar og Finland var med å organisere ulike deler av arrangementet. Innsatsen og planleggingen lønte seg, for alt gitt knirkefritt, og de frivillige som stilte opp bidro til å gjøre arrangementet til en god opplevelse.

Men selv om rammene er gode, været er godt, og alt går som det skal, så er det ingenting som kan måle seg med å høre Guds ord.

– Det vi kommer for, det er møtene, sier Edwin Nooitgedagt, 26, fra Polen. – Skal man ha plass i salen må man komme i god tid, det blir fullt med en gang.

Oskar (17) og Edwin (26) henter mat etter kveldsmøtet
Oskar (17) og Edwin (26) henter mat etter kveldsmøtet

Han nevner også den store gleden det er å treffe venner fra andre land:

– Det er nesten underlig hvordan en felles tro og et felles mål gir forbindelser og åndssamfunn på et helt annet plan. Ord blir fattige. Jeg vet nesten ikke hvordan jeg skal forklare det, sier Edwin.

Samtlige plasser var i bruk under samlingene i storsalen, og folk i alle aldre vil inn og høre forkynnelsen.
Samtlige plasser var i bruk under samlingene i storsalen, og folk i alle aldre vil inn og høre forkynnelsen.
Kåre J. Smith leder oppbyggelsen. Han leser bibelvers og taler fritt etter Den hellige ånds virkninger og egne erfaringer fra kristenlivet.
Kåre J. Smith leder oppbyggelsen. Han leser bibelvers og taler fritt etter Den hellige ånds virkninger og egne erfaringer fra kristenlivet.

Får akkurat de svarene jeg trenger

Det er i storsalen det skjer. Disse møtene er ganske spontane, og mange bidrar i oppbyggelsen. Tilhørerne er på bølgelengde. De lytter, ler med, klapper, eller bærer over med det som ikke er helt fullkomment.

Mange har kommet til stevnet for å bli inspirert til å leve et liv i Jesu etterfølgelse, og det er ganske vanlig å sitte i sitt stille sinn og dømme seg selv under møtene, slik som Edwin uttrykker det her:

Å bli fri fra meg selv og mine fastlåste, menneskelige tankebaner, det er noe av det største et menneske kan oppleve. Jeg får rett og slett hjelp. Det var en som uttrykte det slik at vi kommer alle med våre problemer og knuter – og ved forkynnelsen får vi akkurat de svarene vi trenger.

På Brunstad hører jeg ikke bare tørre ord. Det er helt tydelig at de som forkynner om oppstandelseskraften, som reiste Jesus opp fra de døde, eier den samme kraften i eget liv.

Edwin Nooitgedagt

Et variert program for alle aldre

Påskestevnet var fylt med et variert utvalg av aktiviteter for deltakere i alle aldre. Lørdagens barnemøte handlet om å elske Jesus fordi han elsket oss først. Det kan man gjøre ved å gjøre det gode og holde hans bud. Etterpå var det show og aktiviteter for de yngste deltakerne, som ble underholdt og engasjert gjennom hele dagen.

For de over 60 år ble det arrangert en seniormiddag. Her var det en avslappet atmosfære som ga en god ramme for samtaler og vennskap. Kombinasjonen av trosoppbyggende møter og sosiale fellesskapsopplevelser skulle å gjøre påskehøytiden til en minneverdig opplevelse for deltakerne.

Panelsamtale om menighetens utbredelse under seniormiddagen.
Panelsamtale om menighetens utbredelse under seniormiddagen.

Fakta om påskestevnet:

  • 12 600 deltakere
  • 38 nasjonaliteter
  • 126 000 måltider
  • 3 700 frokost matkasser
  • 895 antall frivillige skift
  • Innhold: 4 møter, ungdomsmøte, barnemøte på 6 språk, representantskapsmøte, Magasinet, varierte aktiviteter